Raahes on valmimas uus orel

27. jaanuar 2013 - Olev Kents

 

Soomes, Raahe kirikus on varakevadel valmimas uus orel. Oreli ehitab Martti Porthan OY.

Selle eeskujuks on võetud Friedrich Ladegasti (1818-1905) oreliehitusstiil. Viimase orelinägemus põhineb suures osas  Silbermanni orelistiilil.

Kui teised ehitajad üritasid sageli leida oma kohta romantilises orelimaailmas muutes ja arendades väja uusi traktuurilahendusi ja tuulesedmeid, siis Ladegast jäi tegelikult küllaltki konservatiivseks muutmata palju oma orelites n.ö. Silbermanni stiilis. Orelite kõla muutus veidi romantilisemaks ja samuti nende prospektid. Valdav osa tehnilisi lahendusi olid tänapäeva vaatevinklist siiski küllaltki konservatiivsed. Ta jäi kindlalt liistpõhjade juurde (toonkanali põhjad). Väiksemate orelite juures kasutas ta ikka kiil-lõõtsasid mis tagavad täpsema tuule. Ta oli orelimeister kes kaasajastas XIX sajandi alguse traditsioonilist orelit.

Raahe orel kajastab Ladegast-Silbermanni ehitus- ja kõlaideaale. Põhilisteks eeskujudeks on olnud Scwerini toomkiriku, Polditzi kiriku ja Valga kiriku orelid.

Valmistatud on ta vastavalt tänapäeva võimalustele termotöödeldud puidust. Samuti on muudatusi tuulepõhjade ehitusviisis kuna Ladegasti valmistatud tuulepõhi ei kannataks välja niiskuse muutumist 10%-90% aasta jooksul. Ladegastile omaselt on lahendatud keerukas traktuur. See osa viledest, mida oli võimalik juba kuulda, kõlasid selgelt Silbermann-Ladegastlikult. Orel on täismehhaniline kuid on varustatud ka elektroonilise setseriga.

Lisaks Silbermanni ehitusstiilile oli see loogiline samm ka Martti Porthani oreliehitusteel.

Kommentaarid: 0
Email again:

Lisa kommentaar:

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: